Guide til Story Trails i Paris, Ove

Informationer

Guide til Story Trails i Paris, Ove
  • Geburtsjahr 1953
  • Navn Ove
  • Sprache
  • Ich interessiere mich für Kulturmøder. Verdenshistorie og lokale historier. International politik. Gode romaner og historiske beretninger. Kunst og kunsthistorie. Økologi og bæredygtig turisme. Gastronomi og vine. Surdejsbrød og fodbold.
  • Ausbildung Socialantropologi
  • 1. Stunde 1.050 DKK
  • Für die 2. Stunde und danach pro Stunde: DKK 850
  • Unterstützung bei der Tourenplanung pro angefangene Stunde 750 DKK + MwSt
  • Buchung Minimum Stunden 3
  • Kunden sagte Tusind tak for en fantastisk tur .......Hele gruppen syntes det var en meget stor oplevelse

Beskrivelse af mig

Jeg har boet og arbejdet i Frankrig siden 1991 og lavet adskillige reportager fra byernes by, om alt fra Paris' gastronomipaladser over cabaret'er og music halls, økologi og bæredygtig turisme, til cykelture langs Seinen og spadsereture i Montmartre.

Som journalist er jeg vant til at finde gode historier og formidle dem. Og som trænet antropolog (feltarbejde i Vestafrika) elsker jeg også at gå i dybden.

Jeg har arbejdet med formidling i meget forskellige sammenhænge. Internationalt foreningsarbejde med organisering af seminarer, foredrag, informationskampagner. Vikar i folkeskolens ældste klasser. Foredragsholder. Rejseleder. Guide og oversætter for danske skoleelever i Tunesien.....og for franske landbrugselever på læringsrejse i Danmark.

Alle disse erfaringer vil jeg sætte i spil for at gøre Story Trail turene til en god og lærerig oplevelse uden for turisternes hovedveje i Paris.

Durchschnittliche Reaktionszeit
Berechnet über die letzten 2 Monate
In der Regel länger als 3 Tage
Bedømmelse