Guide til Midt- og Sydsjælland, Rikke

Information

Rikke, guide på Midt- og Sydsjælland
  • Geburtsjahr 1972
  • Name Rikke
  • Sprache
  • Ich interessiere mich für Historie og kultur, lokalmiljø og sociale forhold, menneskers levede liv og hverdag, politik og demokrati, regenerative landbrug og lokalproducerede føde- og drikkevarer
  • Ausbildung BA i tysk og fransk, MA og ph.d. i arabisk
  • 1. Stunde 1.470 DKK
  • Für die 2. Stunde und danach pro Stunde: DKK 945
  • Buchung Minimum Stunden 1
  • Zuschlag pro Stunde vor 8 Uhr 200 DKK
  • Zuschlag pro Stunde nach 18 Uhr 200 DKK
  • Zuschlag Samstag pro Stunde 100 DKK
  • Zuschlag pro Stunde Sonntag oder Feiertage 200 DKK

Über mich

Jeg har guidet og formidlet min viden i mere end 20 år og er lige begejstret for at dele min viden hver gang. Jeg har altid interesseret mig både for Danmark og den store verden, og begge interesser er blevet til min levevej.

Midt- og Sydsjælland er min hjemstavn. Her er jeg opvokset og har fået istidslandskabet, kulturlandskabet, landsbyerne omkring de mange gamle herregårde, købstæderne, skovene og kysten langt ind under huden. I min daglige gang i Roskilde fletter historien knyttet vikingerne og Domkirken sig med det aktuelle hverdagsliv. 

Alt dette elsker jeg at fortælle historierne om.

Jeg har godt kendskab til det relativt nye kulinariske Midt- og Sydsjælland med dets små vingårde, ølbryggerier og specialbutikker, økologiske gårdbutikker og regenerativt landbrug.

Min faglige baggrund er en bachelor i tysk og fransk. Det franske ledte mig videre til Tunesien og en MA og ph.d. i arabisk historie, kultur og samfundsforhold. Det har jeg guidet og formidlet rigtig meget om.

Jeg tilpasser altid min formidling til de konkrete mennesker, jeg står overfor. Nogle er rolige og fåmælte, andre har brug for humor og store armbevægelser, og der kan være børn med i gruppen, som også skal fange fortællingerne - jeg gøre mig stor umage for at være i øjenhøjde med dem, jeg formidler til.

Jeg glæder mig til at møde små og store grupper.

Durchschnittliche Reaktionszeit
Berechnet über die letzten 2 Monate
Normalerweise innerhalb eines Tages
Bewertungen