Med bil eller bus
Nogle ture dækker så store afstande, at der skal en bil eller en bus til også, for at du kan opleve det hele. Kom selv med bussen eller lad os bestille en bus til dig. Tag på dejlige oplevelser overalt i Danmark med bus eller bil i selskab med en dygtig guide.
// List ?>-
- Sortering:
-
Oplev Hindsholm og Fyns Hoveds skønne natur
Oplev det smukke Hindsholm og det imponerende vilde Fyns Hoved. En natur hvis lige man sjældent finder andre steder i Danmark.
Tag med på en dejlig køretur gennem de små, hyggelige landsbyer og hør historien om de mennesker, der boede der, hvordan de byggede deres samfund og hør om de forskellige steder. Se de maleriske herregårde – hør historien om Marsk Stig – se et af de få vejkrucifixer i Danmark og hør dets historie. Kør med ud til Korshavn, hvor vi finder tid til en spadseretur over den smalle tange til Fyns Hoved og hvor der er en fantastisk udsigt.
På vejen hører I blandt andet om Marsk Stigs uhyggelige begravelse, og vi kører langs kysten til Hverringe og ender i Kerteminde.
En meget smuk – og også spændende tur.
-
De adelige jomfruklostre syd for København
Tre adelige jomfruklostre syd for Køge i fortid og nutid. Bustur til godserne Vallø, Vemmetofte og Gisselfeld
-
Himmerlands hovedstad Aars
Hvad sker i Aars – her hvor der hverken er hav eller fjord! Rigtig meget. Det fortæller jeg om på en spændende tur i og omkring Aars
-
Vikinger i København, Lejre, Roskilde
På denne guidede tur vil jeg belyse både de blodtørstige vikingernes mytologi og livsstil
-
Himmel og hav – lyng og rav
Mellem Skallingen i syd og Ringkøbing Fjord i nord findes der en hel unik natur samt unikke historiske minder fra besættelsen
-
Tordenkalven og Sildebyen Nibe
Vi starter lidt uden for Nibe ved Herregården og Landbrugsskolen Lundbæk. Ved Lundbæk vil vi tage udgangspunkt i historien om hvem og hvad Tordenkalven er. Om hvordan livet udfoldede sig på denne egn. Det er en spændende historie, der både involverer en person, en forfatter og en skulptur.
Herefter vil vi tage på byvandring i Kjøbstaden Nibe. Vi vil starte med havnens og fjordens historier. Derfra vil vi langsomt bevæge os op gennem byens smalle hyggelige gader, hvor vi kan se på hvordan byen har udviklet sig til det, den er nu. For eksempel Nibe kirke med et helt anderledes kirkeskib end i andre kirker. Et besøg på politistationen vil være et passende sted at slutte i byen. Her kan vi opleve hvor dramatisk byen har været.
Til slut vil vi besøge Skalskoven, der nu danner rammen om for eksempel Nibe festivalen men som tidligere også dannede rammen om det årlige hestemarked.
-
Himmerland, Vikingernes land
Oplev en dag i vikingernes land. Vi besøger Borremose fæstningen, Løgstør og Aggersborg på bustur
-
Odenses ghettoer – opstår, består og forgår
Ghettoer kan være mange ting, og det viser jeg på denne tur i Odense og håber, at du efter turen vil elske byen lige så meget som mig
-
Aarhus by, afslappende køretur til byens skønne sights
Afslappende og inspirerende bustur i Aarhus. Jeg guider om Domkirken, rådhuset, kunstmuseet ARoS, Marselisborg Slot og Den Gamle By
-
Tåsinge, Elvira Madigan og Sixten Sparres sidste tid
Følg med i sporene på Elvira Madigan og Sixten Sparres sidste, romantiske færd på Tåsinge
-
Oplev Nordsjællands slotte på køretur
Tag med på en guidet bustur til Nordsjællands skønne slotte. Vi kører ad Strandvejen fra København og nyder synet af Erimitagen og jeg fortæller historien om slottene.
Vi fortsætter turen nordpå og kører til Helsingør, hvor vi besøger Kronborg slot. Alt efter tiden besøger vi slottet og kasamatterne.
Turen fortsætter til Frederiksborg slot, hvor vi besøger slottet, kirken og eventuelt går en tur i parken.
Vi kører fra Hillerød forbi Fredensborg slot, inden vi igen kører tilbage til København.
Undervejs fortæller jeg om slottenes historie og der er naturligvis rundvisning på de slotte, vi besøger.
Vi kan sagtens forlænge turen og gøre ophold til frokostpause. Guideservice Danmark kan bestille bord og restaurant til jer – eller I kan medbringe frokostkurve.
Denne guidede bustur er en velegnet aktivitet for grupper.
-
Se de smukkeste steder på Fyn på bustur
En guidet bustur rundt på Fyn giver oplevelsen af øen som et overflødighedshorn af smuk natur og gode fortællinger
-
Rønne, nord om Bornholm med Svaneke og Almindingen
Heldagstur til Bornholms bedste spots. Der venter jer en skøn dag fyldt med borgruin, natur, hyggelige byer – og en røget bornholmer
-
Østjylland og Mols, militærhistorie og militære hemmeligheder
Østjylland og Mols, militærhistorie og militære hemmeligheder fra de Slesvigske Krige til Den Kolde Krig – foruden flot natur
-
Øresundstur med bus – højdepunkter i regionen
På denne Øresundstur, ser vi Københavns vigtigste seværdigheder, for bagefter at køre ad Øresundsbroen til Malmø og Lund i Sverige
-
Bornholm rundt – Klippekyst, borgruin og pittoreske byer
For mig er klippekysten, borgruinen og de pittoreske byer et must, når man besøger Bornholm.
Jeg anbefaler en dagstur, i bil med stop undervejs, hvor vi vandrer over klipperne ved Stammershalle, besøger en af øens 3 borge og byerne Svaneke og Allinge. Hvert sted emmer af historie og historier. Undervejs vil jeg udpege og fortælle om de væsentligste historiske hændelser og om, hvad der rører sig på nutidens Bornholm. Eventuelt som aftentur om sommeren.
De sidste godt 350 år har Bornholm været dansk, fordi bornholmerne solgte øen til den danske konge, efter at de havde "smidt svenskerne på porten".
Bornholm rummer alt, hvad du kan ønske, til alletiders guidede tur på 5 timer. I tæt dialog med jer planlægger jeg en tur, der opfylder jeres ønsker.
-
Ellen Marsvins Røverborg i Nørlund
Få svar på om de tre røvere fra Rold har været i Nørlund! Jeg kender området fra min barndom og glæder mig til at vise dig det
-
De slesvigske krige og den gamle grænse
Guidet bustur i sporet på de slesvigske krige og den gamle grænse til hertugdømmet Slesvig
-
Fortælling om to katedraler. Bus fra København til Roskilde og Lund
Besøg de to vidunderlige katedraler på hver sin side af Øresund, Roskilde og Lund. Vi kører med bus fra København eller et andet sted
-
Mad og gode historier i og omkring Jelling
Guidet bustur. Besøg Jelling, en gammel købmandsgård, Nørup kirke og en spændende café. Måske ejeren fortæller en historie
-
Djurslands herregårde
Gammel Estrup er nu et Herregårdsmuseum og har Det Grønne Museum til nabo. Oprindeligt har herregården tilhørt slægterne Brock og Skeel, senere Scheel, som var blandt de mest indflydelsesrige familier i Danmark i deres tid.
En lille gåtur i Gammel Estrups have i barokstil er et must på turen gennem herregårdslandskaberne.Løvenholms charme består måske netop i, at stedet er ukendt og ikke kommercielt. Det er muligt at nyde en picnic i den flotte park.
Clausholm Slot er beboet af familien Berner, som har gjort meget ud af at genskabe det barokke look fra 1700-tallet. Slottet er åbent i forbindelse med forskellige arrangementer året igennem. Der kan være udfordringer for gangbesværede og kørestolsbrugere på denne del af turen.
Hvis humøret og vejret er til det kan vi strække ben i Løvenholms smukke skovområde ved Gammel Estrup. -
Oplev dejlige Langeland
En herlig dag på flotte Langeland. Du oplever hatbakker, et rødt slot, vilde heste, smuk natur, Rudkøbing og Tranekær – og lidt til
-
Runesten og Ravningbro
Guidet bustur til nogle af Danmarks mest bemærkelsesværdige spor efter vikingetidens konger. Oplev også den smukke Vejle Ådal
-
Oplev Trekantområdet og Vestfyn på bustur
Oplev Trekantområdet og Vestfyn i bus – perfekt til en større gruppe. Her er mange historier at fortælle for eksempel om maritim arv
-
Tåsinge og Langeland – fra Elvira Madigan til vilde heste
Oplev alt fra sørgelige kærlighedshistorier og fantastiske slotte til vilde heste på dejlige Langeland
-
Vikinger og Valdemarer i Vordingborg
En dejlig tur med bus eller bil til Vikingetidens og Middelalderens Vordingborg.
Tag på tur til Vordingborg sammen og besøg ruinterrænet med rester af Middelalderens borge. Her finder du det berømte Gåsetårn. Jeg fortæller om Vordingborg og området i Vikingetiden. Og jeg giver jer historierne om Middelalderens tre Valdemar-konger og deres borge, hvorfra de regerede området og landet. Det kan også være, I gerne vil besøge byens flotte, gamle kirke.
Jeg møder jer gerne et andet sted i Danmark, for eksempel København og fortæller hele vejen i bussen til Vordingborg. På vejen kan vi aflægge et besøg ved den nyfundne ringborg Vikingeborgen ved Køge. Eller vi kan køre forbi Næstved og gå en tur i byens smukke kerne fra Middelalderen.
Besøget i Vordingborg kombinerer byvandring og museumsbesøg.
-
En dejlig dag Bornholm – Sydtur
Oplev Sydbornholm med kyndig guide. På en dejlig køretur besøger vi blandt andet Ekkodalen i Almindingen, Bornholms største skov
-
Middelalderens kirker på Midtsjælland
Følg sporene på den magtfulde Hvide-slægt, der har spillet en meget vigtig rolle i Danmarks historie, kirker og klostre. Guidet bustur
-
Legos spændende historie – fra iværksætter til salg i hele verden
Legos historie fortalt på bustur fra Aarhus til Billund. Besøg i Legoland eller Lego House – eller begge dele, hvis I orker det
-
Tre Slotte i Kongernes Nordsjælland
Guidet bustur fra København til tre perler i Nordsjælland: Kronborg Slot, Fredensborg Slot og Frederiksborg Slot
-
Fredensborg slotspark – en køretur fra København
Hør historien om Københavns helt fantastiske beliggenhed som vogter af den strategiske indsejling til Østersøen, hvilket gør København helt unik.
Så god en placering, at København var en trussel for stormagter som Hansestæderne, Holland, England og ikke mindst Sverige, der med misundelse kunne se den danske konge tjene styrtende på Øresundstolden, hans helt personlige lommepenge, som han brugte på en lang række fantastiske bygningsværker og slotte.
Fredensborg Slot blev opført af Frederik den 5. i barok- og rokokkostil og slotsparken er de seneste år blevet genskabt efter det oprindelige forlæg så vi i dag kan opleve arkitekten Jardin og billedhuggeren Wiedewelts genskabte nyklassicistiske haveanlæg med Nordmandsdalen, med skulpturer af hans nordiske undersåtter.
Jeg fortæller om både slottet og slotsparken og glæder mig til at dele de fantastiske historier med dig. Jeg fortæller naturligvis også om det, vi oplever og kører forbi på vejen fra København til Fredensborg Slot.
-
Bornholm – Nordtur med bus
Hammershus, Østerlars rundkirke, Gudhjem røgeri – på denne bustur viser og fortæller jeg om det bedste af Nordbornholm
-
Guidet tur i Esbjerg, byen der ikke skulle have været
4 timers guidet tur med offentlig transport i Esbjerg. Oplev blandt andet de hvide mænd og Fiskeri- og Søfartsmuseet
Længere ture kræver transport
Hvis du skal lidt længere omkring, så er bus eller bil den rigtige form for transport. Så kan I også være mange sammen om den samme guide.
Når I kører på opdagelse med bus eller bil, så sørger guiden for, at I stopper nogle strategisk gode steder. Her er der historier der kan fortælles og nogle gange er der både mulighed for toiletbesøg og køb af drikkevarer. Når I tager på oplevelse med bus, så kommer I længere omkring og er der nogle i gruppen, der ikke går så godt, så bliver benene også sparet.
Chauffør med bil
Der er skrappe krav til, hvem der må køre en bus eller bil med betalende gæster. Derfor er vores anbefaling at I booker en bus med chauffør. Vi kan stille enkelte guider med erhvervskørekort til rådighed. Bilen skal dog lejes, og nogle gange er det billigere at leje en minibus med chauffør end en personbil. Det kommer an på bilens størrelse eller udlejeren. Lejer du bussen, er diesel eller el nemlig includeret, det vil benzin ikke være til den lille bil.
Vi hjælper gerne med at bestille en bus eller leje en bil. Vi overholder dansk lovgivning hvad angår erhvervskørekort til personbefordring. Derfor er det kun ganske få af vores guider, der både kan køre bilen og fortælle. Langt hovedparten holder sig til at fortælle og lade en chauffør køre bil eller bus.
Busture i hele Danmark
Du kan komme på en guidet tur med bus eller bil i hele Danmark. Det betyder, at du kan overnatte i for eksempel København og derfra køre til Nordsjælland for at opleve de kongelige slotte. Du kan også køre mod syd og opleve den del af Sjælland. Der er nemlig mange smukke steder at gå på opdagelse, og når først også historien bliver fortalt, så bliver et sted som regel meget mere spændende end at opleve det på egen hånd.
Du kan også komme på tur rundt på Fyn og gøre stop i nogle af de smukke købstæder og kystbyer eller besøge Egeskov Slot eller et helt andet sted i det fynske. De fynske guider vil med glæde fortælle og vise frem på deres yndlingsø i Danmark.
Er du på ferie i Jylland, så er afstandene straks større. I hver tilfælde hvis du vil køre helt fra syd til nord. Det er der dog ingen grund til, for selv over små afstande er der stor variation i Jylland, så du kan opleve både smukke og charmerende byer, istidslandskaber, skov eller hede – nåh ja, så er der jo også kysten hele vejen rundt, som er en oplevelse i sig selv.
Vi siger med glæde oplev Danmark med Guideservice Danmark på en tur rundt med bus, bil og guide.