Guide i Prag og Tjekkiet, Zora
Informationer
- Mine interesser historie, arkitektur, kunst, teater, litteratur, sprog, kolonihave
- Uddannelse dansk på Karlsuniversitetet i Prag
- 1. time 945 DKK
- Fra time 2 og fremefter per time 420 DKK
- Hjælp til planlægning pr. påbegyndt time 250 DKK + moms
- Bookes mindst timer 1
Beskrivelse af mig
Vil du opleve Prag med en, der kender byen ud og ind? Jeg er født og opvokset i Prag, og min store passion er at vise min smukke og historiske fødeby frem for gæster, der ønsker en autentisk og nærværende oplevelse.
Jeg var barn under kommunismetiden og har kunne følge med i, hvordan byen har forandret og udviklet sig siden da.
Uanset om du besøger Prag for første gang eller har været her ofte, skræddersyr jeg den perfekte tur til dig, din familie eller din virksomhed. Skal vi gå i Franz Kafkas fodspor, eller foretrækker du at se Prag fra vandets side? Er du interesseret i anden verdenskrig eller moderne arkitektur?
Vi behøver ikke at stoppe ved bygrænsen – jeg kan tage dig også med på ture i Tjekkiet for at opleve landets rige historie og kultur.
I hvert fald glæder jeg mig til at vi ses!
Udregnet over de seneste 2 måneder Typisk indenfor 1 dag