Vandretur
Det er så dejligt at komme ud at opleve naturen til fods. Der er tid til at dufte, lytte og mærke vejret på en vandretur med guide. Bliv træt på den gode måde, mens du bliver fyldt med oplevelser og oplysninger.
// List ?>-
- Sortering:
-
På vandretur i Rold Skov med lokal guide
Rold Skov, Jyllands største skov, byder på fantastiske muligheder for at trave, cykle eller løbe.
Vi skal se lyngen blomstre i Rebild bakker, finde sjældne orkideer og nyde turen til de vandrige kilder.
På guidet vandretur fortæller jeg om røverne i Rold, kalken i undergrunden og 4. juli festen.
Vi finder et fugletårn, en højmose, en skovhave med alverdens træer og et herligt kaffested. Hvis vi ønsker det, besøger vi kalkminerne i nærheden.
-
Guidet vandretur i Dyrehaven
En vidunderlig vandretur rundt i Dyrehaven, hvor vi udover Eremitageslottet kommer forbi friluftsscenen i Ulvedalene og måske Bakken
-
Vandring Skamlingsbanken
En guidet rundvisning på Skamlingsbanken er fortællingen om Danmark og dansk nationalitetsfølelse i første halvdel af 1800-tallet
-
Trelde Næs – guidet vandring
Oplev Trelde Næs Skoven, der netop er optaget i Naturkanon 2018, med kyndig guide. Smuk, dramatisk natur og fængende historier
-
Køge Bugt Strandpark – vandretur gennem Københavns sydlige "Riviera"
En rigtig kystvandretur, tæt på København. Varieret natur, gode fortællinger og overraskelser undervejs
-
Vandretur langs kysten ved den lille halvø Knold ved Dyreborg
Tag med på vandretur i området ved Knold på Fyn, hvor vi nyder det enestående og varierede kystlandskab med stenstrand, stejlklinter med digesvaler, strandvolde og strandenge.
Vi mødes ved P-pladsen ved Drejet, Knoldsvej 10. Herfra går vi over til Knold ad den lille landtange med de mange primitive badehuse fra 1950'erne på den ene side og det lavvandede nor på den anden side.
Herfra går turen videre langs kysten rundt om Knold.
Fra Knold er der udsigt mod øerne Lyø, Avernakø, Bjørnø og Ærø i Det Sydfynske Øhav.
På turen fortæller jeg om de unikke badehuses kulturhistorie, landskabet, de forskellige kysttyper, strandens sten og det særlige dyre- og planteliv.
Vi gør holdt undervejs, hvor man kan nyde udsigten, samle sten eller drikke kaffe.
Turen er både for børn og voksne, men uegnet for gangbesværede og barnevogne.
-
Rundt om danmarkshistorien i Boserup skov
Vandretur ved Roskilde Fjord. Hør om madvaner, Roskildebispens besiddelser, vilde spiselige urter og om at passe på levende landskaber
-
Løverodde – vandretur med guide
Oplev storslået natur og smukke udsigtspunkter på guidet vandretur ved Løveodde. Turen tilpasses naturligvis deltagernes formåen
-
Bornholms milits og forsvar gennem tiden
Jeg fortæller om spor af Bornholms Milits' forsvar af Bornholm syd for Hasle. Fortæller også om de mange spor af andre aktiviteter
-
Faaborg købstad set fra oven på vandretur i Sundbakkerne
Oplev bynær natur med en erfaren, engageret og fortællelysten guide. Nyd det smukke landskab, udsigten over Faaborg og øhavet
-
Vikinge-vandretur fra Lejre til Roskilde
Har du lyst til at komme tæt på vikinger?
Tag med på en vandretur gennem fantastiske landskaber og vikinge-monumenter, hvor du ser og lærer om vikingekongers historie.
Med tog fra Roskilde til Lejre starter vi vandring om morgenen, hvor vi når Roskilde tidlig eftermiddag. Der kan vi slappe af og nyde fjordlandskabet ved Vikingeskibsmuseet med en eventuel sejltur.
-
Mindelunden og Ryvangens naturpark
Spændende og naturskøn vandring gennem først Mindelunden og bagefter i den tilstødende naturpark
-
Flyveren der faldt ned!
I april 1945 blev trætoppene knust af en flyvers motor. Hør historien og få en fornemmelse af det lokale drama på stedet
-
Besøg Bjørnø – en af de små hyggelige øer i Det Sydfynske Øhav
Oplev Bjørnø By og ø med lokal guide. Kom hjem med ny viden om øens kultur, landskab, planter og dyreliv
-
Hindsgavlhalvøen – storslået vandretur med mange historier
Med udgangspunkt fra Gammel Havn i Middelfart vandrer vi langs Lillebælts kyst rundt om Hindsgavl halvøen. En smuk, smuk tur
-
Vandretur gennem skov, mose og sti. Fra Skodsborg til Vedbæk
Vi vandrer i bøgeskov, rundt om Bøllemosen, ned ad Grisestien og gennem Trørød hegn fra Skodsborg til Vedbæk. Dejlig tur, med tilpas og afvekslende historie og fortællinger. Der er et par fortælle stop, så husk termokanden.
Hør om Skodsborg med 1700 tallets lyststeder, hvor området tiltrak det bedre borgerskab fra København, der anlagde landsteder og senere sanatorium. Vi går rundt om Bøllemosen, hvor fattigfolk gravede tørv i 1800 tallet og den kødædende plante Soldug vokser.
Inden vi fortsætter ad Grisestien, vil vi sætte os i læ for vejret og lytte til historie og fortællinger fra området. Derefter skal vi ud på Grisestien, hvor der var jernbane i starten af 1900 tallet til Frydenlundslot, hvor Caroline Mathilde og Struense mødtes.
Videre igennem vikingernes Trørød Hegn med gravhøjene og stop på toppen af bakken, inden vi vandrer forbi Vedbæk Fodboldklub, hvor landsholdet holdt samling inden landskampe, da jeg var barn…
Vi slutter ved Vedbæk Station, hvorfra der går tog retur. Du kan også på egen hånd udforske Vedbæk med havn og café.
-
Oplev Munkebjergskoven. Vandretur med guide
Oplev livet i Munkebjergskoven på naturvandring med kyndig guide. En af Danmarks absolut smukke skove
-
Vandring på Vestvolden
Vi følger den nyrestaurerede vold lidt over halvvejen og lader naturen og kulturhistorien gå hånd i hånd
-
Syvårssøerne – Frederikshåb Plantage
En naturoplevelse af en udenlandsk verden – krydret med historie fra 2. Verdenskrig. Velegnet for både børn og voksne
-
Spiselige planter langs Roskilde Fjord
Få den vildeste historie om vilde spiselige planter og det Ny Nordiske Køkken ude i naturen, hvor det hele startede. Guidet vandretur
-
Vandretur i nordlige ende af Dyrehaven
Vi vandrer op til 10 km i naturen i den nordlige del af Dyrehaven og nyder skoven og alt det, den byder på.
På turen kigger vi især efter svampe og har særlig fokus på, hvad vi netop i den danske natur har af muligheder for at finde blandt andet medicinske svampe. Medicinske svampe kan nemlig bruges til meget. Jeg fortæller om, hvad der kendetegner den enkelte svampeart, hvad den kan forveksles med og hvordan vi undgår at få de forkerte svampe i kurven.
Vi går turen på naturens præmisser. Hvad vi kan finde afhænger af, hvordan sommerens vejr har været. På turen hjælper jeg med at artsbestemme de svampe, du finder, og jeg fortæller om og hvordan de kan bruges til naturmedicin eller om de er bedre anvendt i dagens ret på middagsbordet.
-
Nationalpark Mols Bjerge
Natur og kultur på en vandretur i Nationalpark Mols Bjerge i selskab med en kyndig guide, der sprudler af fortællelyst
-
Bornholm – kulbrydning, en overraskende historie
Temaet Kul på Bornholm sætter fokus på udvindingen af kul, som har ført en masse andet med sig. Bornholmsk særkende, historie, geologi
-
Hasle Klinker – lerindustri igennem 150 år
Oplev Hasle Klinker på tæt hold med de tydelige spor i området ved Sorthat/Muleby på Vestbornholm. Sammen finder vi seværdighederne
-
Vandretur med bornholmske skrøner og historie
Kom med på denne guidede vandretur på Bornholm. Fyldt med smukt natur, historie og lokale skrøner
-
Møns Klint. Danmarks dannelse, store gletschere
Møns Klint – et af Danmarks smukkeste landskaber. Møns Klint gemmer på så mange spændende historier, som bare venter på at blive fortalt. Det gør jeg på vandring langs med klinten.
Som guide med stor erfaring i ture til Møns Klint, fortæller jeg om klintens dannelse og om et dramatisk kapitel af jordens historie. Jeg fortæller, hvor man mener, at en asteroide ramte jorden, om supervulkaners betydning, om Danmarks dannelse og om de store gletschere i sidste istid.
Vi skal gå langs med klinten og opleve det smukke syn over Østersøen, men vi skal selvfølgelig også ned på stranden, hvor vi kan finde forskellige fossiler fra kridthavet og opleve klinten på tæt hold.
Er I interesseret i at afslutte den guidede tur på Møns Klint med at spise på restaurant tæt ved klinten, så kan det arrangeres. Husk at gøre opmærksom på det, når du booker.
-
By-vandring i København
Oplev Københavns grønne og hemmelige steder på denne lange vandretur fra nord til syd gennem byen
-
Vandretur – fra vikinger til Karen Blixens baghave
Dejlig vandretur fra Vedbæk Station til Trørød Hegn, på Caroline Mathildestien, ind i Folehaven for at slutte i Karen Blixens baghave
-
Sybergland og det rige fugleliv – Fynbomalernes paradis
Guidet vandretur i fuglenes og fynbomalerenes paradis. Er du glad for naturen og den friske luft? Så vil du elske Sybergland
Vandretur med guide
At komme ud at opleve naturen på vandretur i selskab med en lokal guide gør, at du kan færdes sikkert og trygt. At du kommer derhen hvor du gerne vil og på en rute som guiden allerede kender og kan vise dig.
Undervejs på vandreturen kan guiden fortælle dig historier om området, om naturen, om dyrelivet eller planterne. Fortællingerne afspejler naturligvis indholdet af den tur, du har ønsket dig. På nogle af de guidede vandreture er det dyrelivet, der er i fokus, på andre er det planter, der er omdrejningspunktet.
På en del af vandreturene er der mulighed for at sanke urter eller andet fra naturens dejlige spisekammer.
Vi siger med glæde tag på vandretur med Guideservice Danmark og en af vore vandreguider.