Guideservice i Odense
Guideservice Odense, her oplever du Fyns største by med dygtige lokale guider. Vælg selv hvilken tur eller byvandring du vil på. Her er gode turforslag til oplevelser for både børn og voksne.
// List ?>-
- Sortering:
-
Odense by i middelalderen og renæssancen
Bliv udfordret på din forestillingsevne om Odenses udseende og omgivelser i middelalderen og renæssancen på en byvandring langs den daværende bygrænse og bliv overrasket over, hvor lille middelalderbyen var.
Bygrænsen blev dengang dannet af større og mindre vandløb samt sumpede vådområder. Udfordringen består i, at der i dag kun er få synlige spor fra middelalderen i form af et par kirker samt den tidligere bispegård, i dag Odense adelige jomfrukloster. Fra renæssancen er der straks flere bygninger.
Min fortælling handler om Odenses opståen samt udseende og udvikling i løbet af middelalderen og renæssancen. Undervejs vil vi naturligvis passere en række af disse bygninger.
Turen udføres som gruppetur, super aktivitet for grupper.
-
Oplev Trekantområdet og Vestfyn på bustur
Oplev Trekantområdet og Vestfyn i bus – perfekt til en større gruppe. Her er mange historier at fortælle for eksempel om maritim arv
-
H.C. Andersen skattejagt eller teambuilding i Odense
En anderledes måde at lære Odense og digteren at kende på. Velegnet for skoleklasser, familietræf og firmature
-
Historisk vandring i Odense – de fremmede
Kom med til et brag af en byvandring, hvor vi skal høre om hævngerrige og magtfulde dronninger, kejserlige krigsfanger og meget mere
-
Odense i H.C. Andersens fodspor
Følg H.C. Andersen rundt i Odenses gader. På byvandring får I alle de gode historier om bygninger, steder og naturligvis hans opvækst
-
Den Fynske Landsby
"Der er så dejligt ude på landet" skriver H. C. Andersen, og på en guidet tur i Den fynske landsby i Odense får du et enestående indtryk af landsbykulturen i det 18. og 19. århundrede
Frilandsmuseet for den fynske landbrugskultur blev åbnet i 1946 og består af knap 30 bygninger, der er flyttet hertil fra hele Fyn og genopført ned til den mindste detalje. Med museet er genskabt et landsbysamfund, hvor datidens sociale skel er afspejlet i de udstillede bygninger: fra husmanden til gårdejeren og fra fattighuset til præstegården samt vandmøllen, vindmøllen og naturligvis landsbyskolen.
Jeg giver naturligvis forklaringer, fortællinger og de gode historier til alle bygningerne. Kom med på en guidet tur og lad dig underholde mens du oplever det skønne museum.
Landsbyen ligger smukt mellem Hunderup Skoven og Fruens Bøge, og rundturen er en oplevelse i sig selv. Det fulde udbytte på en guidet tur får du bedst, når vi sammen kigger indenfor i bygningerne, som er udstyret med møbler og husgeråd fra perioden.
Man kan bruge lang tid i Den Fynske Landsby. Det vil være mig en glæde at guide jer rundt, så I efterfølgende selv kan fortsætte med at gå på opdagelse og finde flere spændende detaljer.
Det er muligt at spise medbragt madpakke eller drikke medbragt kaffe i landsbyen – efter aftale.
-
Kirkegårdsvandring på Assistenskirkegården i Odense
Kom med på en spændende opdagelsesrejse på Assistenskirkegården i Odense, blandt mindesmærker, gravmæler og kendte personer
-
Bryg og byvandring – Beer Walk i Odense
Ølvandring med smag for det gode øl! Oplev forskellige barer og gode steder i Odense centrum med kyndig vejledning
-
Sankt Knuds Kirke, Odense Domkirke
Hør den spændende historie om Sankt Knuds Kirke i Odense, om kongemord, kongegrave i krypten og den enestående gyldne altertavle
-
I komponisten Carl Nielsens fodspor i Odense
Byvandring i Carl Nielsens fodspor som ung i Odense; fra han startede som militærmusiker, til han blev optaget på Musikkonservatoriet
-
Banebrydende kvinder i Odenses fortid
En byvandring fyldt med pionerånd, for bag Odenses brostensbelagte gader gemmer sig historier om kvinder, der trodsede tidens normer længe før moderne ligestillingskampe tog form.
Denne byvandring tager dig med gennem århundreder af mod og nytænkning – fra middelalderens klostre til slutningen af 1800-tallet, hvor kvinder begyndte at kræve deres plads i samfundet.
Fra nonnerne på Nonnebakken, der drev hospitaler og skoler i en tid, hvor kvinder sjældent blev hørt, til Dronning Christine, der satte sit præg på Odense med kunst og kultur, har kvinder formet byen på utallige måder.
Videre gennem byens gader møder vi Frida Schmidt, der skabte nye uddannelsesmuligheder for kvinder, og Marie Riising Rasmussen, der samlede kvinder i kampen for stemmeret.
Kom med på byvandring og oplev Odense gennem øjnene på de kvinder, der satte spor før år 1900!
Husk – hvis denne tur bookes til en barnevognstur, så er der maksimalt plads til syv barnevogne.
-
Odenses middelalder-kirker
Oplev en vidende og engageret guide fortælle om middelalderens kirker i Odense
-
Odenses ghettoer – opstår, består og forgår
Ghettoer kan være mange ting, og det viser jeg på denne tur i Odense og håber, at du efter turen vil elske byen lige så meget som mig
-
Forlystelser og forundring: Odenses underholdningsindustri i 1800-tallet
Vi sejler op ad åen og sejler ned ad igen på historien om Odenses forlystelsesindustri fra teater til revy
-
Odenses vilde rejse: Fra provinshul til moderne storby
Massiv byudvikling har for altid forandret Odense. Få den store fortælling her – og prøv også en tur med letbanen
-
Sejle op ad åen og sejle nedad igen ……
Vi sejler med Odense Aafart fra Munke Mose til Fruens Bøge. En børnevenlig tur, hvor jeg fortæller om de ting, vi ser undervejs.
Jeg fortæller om de fine Hunderup villaer med lysthuse, OB’s baner, OUH.
Det kan også handle om naturen og historien om alt for mange han-ænder på åen. Hvis I får øje på en kamel, når vi passerer Odense Zoo, kan vi sammen undre os over, hvordan kamelen fik sin pukkel og jeg fortæller Kiplings historie med svar på spørgsmålet.
Ved Fruens Bøge kan vi gå gennem skoven, finde en hemmelig hule, hoppe fra sten til sten over en bæk og finde vej til en naturlegeplads. Jeg kan tilrettelægge lege og konkurrencer sammen med jer, hvor der tages hensyn til interesser, alder og gruppestørrelse.
Jeg kan tilrettelægge, igangsætte og lede lege, konkurencer og rollespil på engen ved Fruens Bøge.
Forplejning kan medbringes eller købes ved Munke Mose, Skovsøens Ishus eller på Carlslund. Guideservice Danmark hjælper gerne med at bestille. -
Odense Havn – fra industri til moderne bykvarter
Kom helt tæt på den store byomdannelse af Odense Havn fra slidt industriområde til ny bydel med boliger, havnebad og kulturtilbud
-
Kvindehistorisk byvandring i Odense
Kvindernes odenseanske historie er meget større end man måske skulle tro. Oplev på spændende byvandring
-
Odenses middelalderlige klostre
Oplev en vidende og engageret guide fortælle om klostrene og deres funktioner i middelalderens Odense
-
Historisk besættelsesvandring i Odense
Tag med på en historisk vandretur i Odense og oplev byens dramatiske rolle under besættelsen gennem fortællinger om modstand og mod
-
Følg fortidens furer – en byvandring i Odense
Spændende byvandring i Odense med historiske og moderne indslag.
Gennem Odense bys gader og stræder fortæller jeg den spændende historie om byens fortid og dens seværdigheder. Vikinger, konger og mange andre historier og eventyr!
Engang var Odense et af landets vigtigeste middelalderbyer. Spor af storhedstiden findes stadig og de nyeste udgravninger i byen giver os svar på mange spørgsmål.
Moderne Odense har meget få spor fra middelalderen, men et af de vigtigste befinder sig stadig i Odense Domkirke! På min tur vil I høre om byens historiske udvikling, industrialisering og moderne tider.
Min fortælling omfatter byens historie, H.C. Andersens samt giver indblik i det moderne Odense.
-
Gerthasminde – Odenses engelske havekvarter
En byvandring i Odenses skjulte perle, der byder på både kultur, æstetik og ro, og hvor historie og fredelig charme går hånd i hånd
-
Odense Å fra Munkemose til Den Fynske Landsby
Oplev en dejlig tur med Odense Åfart med en passioneret fortæller, som er opvokset i Odense og følger dig til Den Fynske Landsby
-
Odense Havn – den store tur fra industrifortid til moderne bykvarter
Kom helt tæt på den store byomdannelse af Odense Havn fra slidt industriområde til ny bydel med boliger, havnebad og kulturtilbud
-
Odense – fra motorgade til spændende boligkvarter og skønne åndehuller
En dejlig byvandring i Odense, som viser lidt af alle sider af byens historie – fra historisk kvarter og motorvej til nyt boligkvarter
-
Odenseanske restauranter i historiske bygninger
Odense har flere restauranter i historiske bygninger. Hvad med en guidet byvandring kombineret med frokost, middag eller kaffe i en af disse og lidt historie om bygningerne?
Odense har flere bygninger, der går langt tilbage i historien. Ved du hvilke? Hvis ikke, så book denne byvandring, der sætter fokus på netop restauranterne i de historiske bygninger og de kvarterer de ligger i.
Det er selvsagt oplagt at drikke kaffe, spise frokost eller middag i en af dem. Tænk på, at det nok er en rigtig god ide at bestille i forvejen. Vi hjælper gerne.
-
Rundt om H.C. Andersen
Oplev H.C. Andersens Odense, nogle af hans eventyr og sange. Vi gør det til en fælles oplevelse på og efter byvandring, måske cafébesøg
-
Rundvisning Odense Rådhus
Oplev en af Odenses mest spændende bygninger set indefra. Hør alle de dejlige og overraskende detaljer og historier om rådhuset
-
Eventyr. Skulpturer i Odense – en børnevenlig byvandring
En børnevenlig tur, hvor eventyrene genopfriskes i forbindelse med nogle af Odenses dejlige skulpturer og historierne bag dem
-
Storkøbmanden Oluf Bagers virke i 1500 tallets Odense
Oluf Bager, en dansk storkøbmand i 1500 tallet – se, hvor han har færdedes i Odense, og bygninger vi i dag kan forbinde med ham
-
Industribyen Odense
Industrialiseringen vendte op og ned på samfundene, og heller ikke Odense gik ram forbi.
Brandts klædefabrik, Thriges fabrikker og Odense Staalsskibsværft var blandt de mest fremtrædende fynske industriarbejdspladser i generationer, og hele bydele bærer i dag stadig tegn fra dengang Odense var en industriby.
Thriges fabrikker er mest kendt for fabrikation af elevatorer og elmotorer, hvilket i dansk sammenhæng fører til H.C. Ørsted, der har fået æren for opdagelsen af elektromagnetismen. Men Thriges fabrikker producerede en overgang også biler, busser, lastbiler og tog under navnet Triangel. Fabrikken hørte til en af Danmarks største arbejdspladser, med op til 3500 ansatte.
Odense Staalskibsværft har været et af fyrtårnene i Danmarks nyere maritime og handelshistorie. Men værftet har også sat sit præg byens udseende og kultur og i dag ses en hel bydel, opført til at huse arbejdere og funktionærer fra værftet. I Skibhuskvarteret ligger "Møllers Villaby", der i dag rummer fredede bygninger.
Brandts klædefabrik, midt i byens centrum, danner i dag rammen om et rekreativt bymiljø, med cafeer, bibliotek, galleri og spillesteder mm. Således har fabrikken på forskellig vis været et markant element i bybilledet og for byens beboere. Klædefabrikken var i mange år storproducent af stof, lige fra spinding og vævning over valkning og indfarvning. I produktionsapparatet sås både kvinder og børnearbejdere.
Tag med på en kortere guidet byvandring i den ene historie, eller en lidt længere cykeltur i hælene på flere af virksomhederne og boligområderne.
-
Odenses nye bymidte – fra travl motorgade til moderne storby
Hør om et af Danmarks mest markante byudviklingsprojekter lige midt i hjertet af Odense
-
En tur langs Odense Å i H.C. Andersens fodspor – med sejltur på åen
Børnevenlig tur langs Odense Å i H. C. Andersens fodspor med en passioneret fortæller. Vi slutter med en dejlig sejltur med Åfarten
-
Hop med ombord i Odense Letbane
Få historien om letbanen fra ide til realisering fra en guide, som har fulgt projektet på tætteste hold hele vejen
-
Havnen – Odenses nye boligkvarter og kulturelle hjerte
Odense Havn, herlig blanding af ejer- og lejeboliger, nye firmadomiciler og gamle virksomheder. Hør om arkitektur, aktiviteter, kultur
-
Odense – gammel og ny
Byvandring i Odense Centrum.
Der vil være fokus på byens tidlige historie og byen på H.C. Andersens tid, med perspektiver til nutidens Odense, en moderne og alsidig storby.
Jeg viser jer følgende lokationer:
- Overgade/Nedergade-kvarteret
- Eventyrhaven og Åen
- Domkirken
- Rådhuset
- Fisketorvet
- H.C. Andersens Kvarter
Ruten er overskuelig, men ikke velegnet for gangbesværede.
-
Odense, kig op, kig ned, hvad mon DU ved?
Der er mange detaljer i bybilledet, som man ser – uden rigtigt at se dem. Efter denne byvandring vil det være anderledes
-
Odenses voldsomme befrielse
Befrielsesdagen 5. maj 1945, blev en bittersød dag for Odense. Uden tvivl den mest dramatiske dag i byens nyere historie
-
Grønne pusterum og sjove legepladser
Grønne åndehuller og skjulte legepladser i Odense – en guidet time i børnehøjde for voksne, gerne med barnevogne
-
Vollsmose, et boligkvarter i Odense
Boligkvarteret Vollsmose er et omdiskuteret og smukt kvarter i Odense. Se kvarteret og døm selv om pressens billede er rigtigt
-
Brandts – fra industri til kultur
Brandts Klædefabrik var i rigtig mange år en kendt og agtet virksomhed i hjertet af Odense. Oprindelsen var et mindre farveri, der i 1796 blev overtaget af Brandt-familien.
Farveriet blev ledet af først Christian Brandt og senere hans søn. Sønnesønnen Søren Christian Brandt åbnede klædefabrik i 1869. Den oplevede stor succes, indtil den i 1977 måtte lukke.
Denne byvandring fokuserer på historien om Brandts Klædefabrik fra 1796 til i dag, med andre ord fra klædefabrik til kulturelt samlingssted med kunstmuseum, caféer, biograf og mange spændende specialforretninger. Området er i dag et livligt område med en spændende historie i centrum af det moderne Odense.
Det er i dag stadig muligt at opleve lidt af fabriksstemningen med den rigtige guide, kom selv og hør.
Byvandringen kan kombineres med et foredrag om Brandts Klædefabrik. Et foredrag kan holdes på en af områdets restauranter, der er placeret i de gamle fabriksbygninger, hvilket godt kan fornemmes og som naturligvis forstærker fortællingen. Ved at inkludere foredrag kan der også fokuseres på industrialiseringen på Fyn, med udgangspunkt i Odense med fokus på Brandts Klædefabrik naturligvis.
-
Guidet tour i det nye Odense – kultur, musikliv og byfornyelse
Vær med til at møde gammelt og nyt, klassisk og moderne. Den klassiske musik, et moderne kulturhus, og en by der bliver til en storby
Guidede ture i Odense
Her finder du gode forslag til en byvandring rundt til alle de største seværdigheder i Odense, Danmarks 3. største by. Odense rummer både historiske kvarterer og livlige, sprælske miljøer som er en oplevelse værd for både lokale og turister. Emner for guidede ture i Odense er mange. H. C. Andersen temaet: museum, fødehjem og barndomshjem er oplagt fordi Odense er digterens fødeby. Men der er så meget mere at se på enten en byvandring, en cykeltur eller med bus. Med en guide til at fortælle kommer du omkring det bedste og får de gode historier med uden selv at skulle lede efter dem. Odense er en grøn by, en åben by og en cykelby og meget velegnet til guidede ture, også på cykel. En bustur med guide er det helt rigtige valg, hvis du med udgangspunkt i Odense vil opleve lidt mere af Fyn.
Hvis du vil se, hvem der guider i Odense eller hvis du vil se guider over hele Fyn, kan du tage et kig på vores oversigt over guider.
Odense er stille og roligt vokset fra at være en stor by til for lidt over 100 år siden en storby, med alt hvad der hører til sådan en. Samtidig er det lykkedes Odense at bevare et særpræg som åben, grøn og luftig og man kan stadig se, hvorfor Odense gennem mange år har haft ry for at være en villaby. I mange år var Odense Å den sydlige afgrænsning af byen, men i dag er Odense Å en del af det centrale og rekreative, grønne Odense. Der er dejlige gåture langs åen i parkerne og du kan følge åen hele vejen til Fruens Bøge og Odense Zoo. Derfra kan du vælge enten at spadsere tilbage eller sejle retur med Odense Åfart hvor vi selvfølgelig også kan give dig en guidet tur og oplevelse. Det er netop sejlturen på Odense å, der er beskrevet i den udødelige klassiker, sangen “Vi sejler op ad åen”. Har du lyst til at opleve sejlturen sammen med en guide? Så får du alle historierne og bliver godt underholdt undervejs.
Odense har en række spændende museer som H. C. Andersens Hus, H. C. Andersens Barndomshjem, Jernbanemuseet og Tidens Samling. Alle museerne er spændende steder at gå på opdagelse. Der er Den Fynske Landsby, Møntergården og også Odense Domkirke, hvor du i krypten under domkirken kan se Knud den Helliges knogler. Der er det smukke kvarter Gerthasminde, en såkaldt haveby. Det kan også være en positiv oplevelse at besøge Vollsmosekvarteret på en guidet tur sammen med en stedkendt guide.
Byvandring eller guidet tur i Odense
Byvandringer eller en guidet tur i Odense byder på mange emner og temaer. En byvandring kan være i H. C. Andersens fodspor, som er en byvandring, der er oplagt både for børn og voksne. En byvandring i middelalderens Odense, en guidet sejltur på Odense Å eller en vandring i byens nye bydel. Mulighederne er uendelig mange.
På Odense Havn er der meget ny, spændende og ikke mindst flot arkitektur. Her ligger også det særprægede Nordatlantisk Hus på Byens Ø.
En byvandring i Odense kan starte mange steder i byen og vil helt naturligt føre dig forbi både ny og gammel arkitektur, vise dig de hyggelige brostensbelagte gader og byens skønne, grønne parker. Er du til Odense bys historie eller mere til nutidige oplysninger, så sidder guiderne inde med god og stor viden.
Rundvisning
Guideservice Danmark tilbyder naturligvis rundvisninger på museer i Odense, i Odense Domkirke og byens øvrige kirker og i bybilledet. Om du ønsker en rundvisning inde eller ude, så står vores dygtige guider parate til at dele deres viden med dig og dine gæster, hvad enten I er få eller mange deltagere i din gruppe. Både guidede byvandringer og guidede rundvisninger er en god aktivitet for grupper, og vores guider deler med glæde de mange historier fra Odense med gæster fra ind- og udland, på det sprog, der er behov for.
Guidet tur lidt længere end kun Odense
Hvis du har lyst til en lidt længere tur, så er det bedste forslag også at booke en bus sammen med guiden eller at lægge an til en cykeltur. Selvfølgelig kan vi hjælpe dig med begge dele, så du kun skal booke et enkelt sted.
Hvor stor må gruppen være
En lille gruppe er på 1 person og der er ingen øvre grænse for, hvor stor en gruppe må være. Vi anbefaler at der bookes en guide for ca. hver 25-30 personer. På hvert forslag kan du se maksimum for antal deltagere. Er I mange, så booker vi bare ekstra guider.
Vi siger med glæde oplev Odense med Guideservice Danmark og vores guideservice Odense.