Guide i København og på Sjælland, Michal

Information

Michal, guide i København og Nordsjælland
  • Name Michal
  • Language
  • I am interested in Historie, musik, litteratur, køkken, fodbold
  • Educational background Journalistik
  • 1st hour 1.000 DKK
  • For the 2nd hour and following hours, per hour 800 DKK
  • Booking minimum hours 2

About me

Jeg er guide i København og elsker byen og dens liv.

Jeg guider p.t. udelukkende på engelsk og polsk

Jeg er en udlænding, der har boet i København og omegn i mere end ti år. Ligesom mange andre nytilkomne forelskede jeg mig hurtigt i byen og lærte den at kende som min egen bukselomme, uden at prale, bedre end mange der er født københavnere. Jeg har altid nydt at dele min passion med venner, da jeg udforskede byen til fods, på cykel og i bil. Og endelig begyndte jeg at smitte rejsende fra hele verden med den. Med stor glæde og succes.

Jeg tilbyder vandre-, cykel- og bilture i København, inklusive byens højdepunkter og skjulte perler. Madture er et andet valg. Jeg har også et godt kendskab til det omkringliggende landskab og nærliggende attraktioner, såsom Helsingør/Kronborg, Frederiksborg Slot, Roskilde og vores svenske søsterby Malmø.

Uddannet journalist er jeg naturligt interesseret i historie, kultur og fængslende historier. Og som en veletableret expat har jeg et unikt perspektiv, både på det indre og det ydre, som jeg altid er glad for at dele med mine gæster.

Vi ses på tur!

Average response time
Calculated over the past 2 months
Usually within 1 day
Reviews

Book en af guidens ture